Skip to content

306 Deal Lake Dr, Unit 40Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block3705
Lot7.401
QualifierC0040
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
30%
Improvement Value:$285,000
70%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+12.5%
2024$5,300+34.5%
2023$3,939+5.3%
2022$3,739+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9189, Page 5787Recorded9/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960