Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 22Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block3603
Lot9.18
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,700
30%
Improvement Value:$258,200
70%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+8.5%
2024$5,123+26.0%
2023$4,065+15.3%
2022$3,525+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 9506, Page 821Recorded4/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8524, Page 5320

Property Built

Built

Year Built: 1965