Skip to content

501 Sunset AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block3604
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$687,300
84%
Improvement Value:$131,800
16%
Total Assessment$819,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+0.8%
2024$12,543+19.5%
2023$10,493+2.3%
2022$10,260+9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925