Skip to content

514 Sixth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block3604
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2.5SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,095
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$662,700
52%
Improvement Value:$603,200
48%
Total Assessment$1,265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,609+7.4%
2024$16,402+7.7%
2023$15,230+6.8%
2022$14,255+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft3,095DeedBook 9470, Page 1969Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,095DeedBook 9158, Page 5788Recorded3/30/2016

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8038, Page 2368

Property Built

Built

Year Built: 1921