Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 4hAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block3606
Lot10.36
QualifierC0508
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
30%
Improvement Value:$334,100
70%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,192+9.5%
2024$6,567+18.4%
2023$5,547+15.4%
2022$4,808+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9145, Page 1198NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 8798, Page 2297

Property Built

Built

Year Built: 1960