Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 3dAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 1, 2012

Property Information

Block3606
Lot10.24
QualifierC0404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
30%
Improvement Value:$290,900
70%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+9.5%
2024$5,717+18.4%
2023$4,830+15.4%
2022$4,186+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 8937, Page 7364Recorded3/13/2012

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 8937, Page 7364

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5440, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1960