Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12bAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block3703
Lot5.102
QualifierC1202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
30%
Improvement Value:$338,200
70%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+12.6%
2024$6,175+17.3%
2023$5,265+5.3%
2022$4,999+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 8087, Page 7969

Property Built

Built

Year Built: 1955