Skip to content

321 Sunset Avenue Unit P3Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$20,300
Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block3606
Lot10.47
QualifierC0703
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
30%
Improvement Value:$460,500
70%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+9.5%
2024$9,053+18.4%
2023$7,647+15.4%
2022$6,628+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,300
DeedBook 5438, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1960