Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 5gAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$24,650
Last Sale Date
Jun 5, 1995

Property Information

Block3606
Lot10.43
QualifierC0607
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,600
30%
Improvement Value:$449,400
70%
Total Assessment$642,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+9.5%
2024$8,834+18.4%
2023$7,462+15.4%
2022$6,469+5.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$24,650
DeedBook 5425, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1960