Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 2cAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block3703
Lot3.12
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
30%
Improvement Value:$353,200
70%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+10.5%
2024$6,748+16.2%
2023$5,807+5.3%
2022$5,513+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 9372, Page 6740Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 9150, Page 9492Recorded2/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$328,000
DeedBook 8465, Page 4097

Property Built

Built

Year Built: 1920