Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 4cAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block3703
Lot3.26
QualifierC0403
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
30%
Improvement Value:$388,300
70%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,201+10.5%
2024$7,421+16.2%
2023$6,385+5.3%
2022$6,061+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 8606, Page 9350

Property Built

Built

Year Built: 1920