Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12eAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block3703
Lot5.105
QualifierC1205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
30%
Improvement Value:$485,000
70%
Total Assessment$692,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,965+12.6%
2024$8,852+17.3%
2023$7,549+5.3%
2022$7,168+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 9189, Page 1559Recorded9/29/2016

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8806, Page 2047

Property Built

Built

Year Built: 1955