Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 7hAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block3703
Lot5.58
QualifierC0708
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
30%
Improvement Value:$458,500
70%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421+12.6%
2024$8,369+17.3%
2023$7,137+13.2%
2022$6,303+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9357, Page 2035Recorded7/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 8421, Page 9358

Property Built

Built

Year Built: 1955