Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12gAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block3703
Lot5.107
QualifierC1207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
30%
Improvement Value:$361,500
70%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,427+12.6%
2024$6,598+20.4%
2023$5,481+5.4%
2022$5,202+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9599, Page 5003Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9194, Page 5728Recorded10/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 8841, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 1955