Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block3703
Lot5.44
QualifierC0604
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
30%
Improvement Value:$326,100
70%
Total Assessment$465,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,700+12.6%
2024$5,952+20.4%
2023$4,944+5.3%
2022$4,694+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9661, Page 8785Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$336,500

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9409, Page 7658Recorded4/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$333,000
DeedBook 8540, Page 7086

Property Built

Built

Year Built: 1955