Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12hAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$301,200
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block3703
Lot5.108
QualifierC1208
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
30%
Improvement Value:$468,600
70%
Total Assessment$669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+12.6%
2024$8,552+17.3%
2023$7,293+5.3%
2022$6,924+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$301,200
DeedBook 8820, Page 9520

Property Built

Built

Year Built: 1955