Skip to content

304 Deal Lake Dr, Unit 30Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block3705
Lot7.302
QualifierC0030
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
30%
Improvement Value:$515,600
70%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788+12.6%
2024$9,584+40.9%
2023$6,802+23.4%
2022$5,514+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 9161, Page 5765Recorded4/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960