Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12kAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block3703
Lot5.110
QualifierC1210
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
30%
Improvement Value:$330,600
70%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+12.6%
2024$6,034+17.3%
2023$5,146+5.3%
2022$4,886+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 8432, Page 5849

Property Built

Built

Year Built: 1955