Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block3703
Lot5.14
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
30%
Improvement Value:$354,100
70%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276+29.5%
2024$5,620+20.4%
2023$4,667+5.3%
2022$4,432+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9664, Page 9344NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/25/2023

Property Sale

SaleMulti
$74,500
DeedBook 8037, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1955