Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3eAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block3703
Lot5.15
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,500
30%
Improvement Value:$409,400
70%
Total Assessment$584,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,411+12.5%
2024$7,473+17.3%
2023$6,374+5.3%
2022$6,051+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9233, Page 1899NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955