Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 4eAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
May 21, 2002

Property Information

Block3703
Lot5.25
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
30%
Improvement Value:$418,300
70%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+12.6%
2024$7,634+17.3%
2023$6,510+5.3%
2022$6,180+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$214,900
DeedBook 8109, Page 7388

Property Built

Built

Year Built: 1955