Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3hAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block3703
Lot5.18
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,100
30%
Improvement Value:$399,400
70%
Total Assessment$570,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+12.5%
2024$7,289+17.3%
2023$6,216+5.3%
2022$5,902+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9484, Page 2218Recorded2/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 8323, Page 6916

Property Built

Built

Year Built: 1955