Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 3kAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block3703
Lot5.20
QualifierC0310
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
30%
Improvement Value:$266,400
70%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+12.6%
2024$4,862+17.2%
2023$4,148+5.3%
2022$3,938+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft825DeedBook 9668, Page 7509Recorded11/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 8802, Page 7681

Property Built

Built

Year Built: 1955