Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 5fAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block3703
Lot5.36
QualifierC0506
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
30%
Improvement Value:$244,500
70%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+12.6%
2024$4,463+25.7%
2023$3,552+5.3%
2022$3,372+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 8969, Page 2452Recorded9/7/2012

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 8127, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1955