Skip to content

410 Eighth Avenue Unit C1Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block3707
Lot1.14
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage551
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,376+17.7%
2024$2,869+23.8%
2023$2,318+2.3%
2022$2,265+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft440DeedBook 9178, Page 5977Recorded8/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 5664, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1960