Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6cAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 13, 2000

Property Information

Block3703
Lot5.43
QualifierC0603
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
30%
Improvement Value:$419,100
70%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+13.0%
2024$7,400+13.4%
2023$6,524+5.3%
2022$6,193+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5976, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1955