Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 12cAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block3703
Lot5.103
QualifierC1203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,900
30%
Improvement Value:$503,700
70%
Total Assessment$719,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626+12.6%
2024$8,552+17.3%
2023$7,293+5.3%
2022$6,924+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8806, Page 6629

Property Built

Built

Year Built: 1955