Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6fAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block3703
Lot5.46
QualifierC0606
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
30%
Improvement Value:$248,400
70%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,104+12.6%
2024$4,534+25.7%
2023$3,609+5.3%
2022$3,426+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 9403, Page 4171Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft565DeedBook 9069, Page 69NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 8383, Page 1013

Property Built

Built

Year Built: 1955