Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11fAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Feb 1, 2017

Property Information

Block3703
Lot5.96
QualifierC1106
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage565
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
30%
Improvement Value:$269,700
70%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+12.5%
2024$4,922+25.6%
2023$3,918+5.3%
2022$3,720+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft565DeedBook 9212, Page 9331Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 5969, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1955