Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6gAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block3703
Lot5.47
QualifierC0607
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
30%
Improvement Value:$326,100
70%
Total Assessment$465,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,450+8.4%
2024$5,952+20.4%
2023$4,944+5.3%
2022$4,694+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9071, Page 316Recorded6/30/2014

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 8895, Page 8959

Property Built

Built

Year Built: 1955