Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 10dAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Oct 6, 2009

Property Information

Block3703
Lot5.84
QualifierC1004
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
30%
Improvement Value:$349,700
70%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+12.6%
2024$6,383+20.4%
2023$5,301+5.3%
2022$5,034+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 8803, Page 2345

Property Built

Built

Year Built: 1955