Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 8eAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block3703
Lot5.65
QualifierC0805
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,800
30%
Improvement Value:$452,300
70%
Total Assessment$646,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+12.5%
2024$8,256+17.3%
2023$7,040+5.4%
2022$6,683+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 9556, Page 8007Recorded11/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8826, Page 5773

Property Built

Built

Year Built: 1955