Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 10jAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block3703
Lot5.89
QualifierC1009
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
30%
Improvement Value:$326,700
70%
Total Assessment$466,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+12.6%
2024$5,963+17.2%
2023$5,086+5.4%
2022$4,827+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9445, Page 5599Recorded10/1/2020

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 8889, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1955