Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1eAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block3606
Lot10.09
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
30%
Improvement Value:$278,200
70%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,988+9.5%
2024$5,468+18.4%
2023$4,618+15.4%
2022$4,004+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9492, Page 8881Recorded3/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960