Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 11cAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block3703
Lot5.93
QualifierC1103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,100
30%
Improvement Value:$459,900
70%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+12.6%
2024$8,395+17.3%
2023$7,159+5.3%
2022$6,796+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8085, Page 9515

Property Built

Built

Year Built: 1955