Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 3dAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block3704
Lot2.20
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
30%
Improvement Value:$226,900
70%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,398+12.6%
2024$4,796+31.6%
2023$3,643+4.3%
2022$3,493+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft660DeedBook 9411, Page 160Recorded4/30/2020

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 9181, Page 564Recorded8/17/2016

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 8328, Page 1870

Property Built

Built

Year Built: 1920