Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 1dAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block3703
Lot3.05
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$219,300
70%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,632+10.5%
2024$4,191+16.2%
2023$3,606+5.3%
2022$3,424+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 8677, Page 6235

Property Built

Built

Year Built: 1920