Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 4cAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 7, 2017

Property Information

Block3704
Lot2.30
QualifierC0403
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
30%
Improvement Value:$210,300
70%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+12.6%
2024$4,443+29.4%
2023$3,433+4.3%
2022$3,292+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9238, Page 4585Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 9198, Page 3106Recorded11/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8456, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 1920