Skip to content

300 Deal Lake Dr, Unit 4Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block3705
Lot7.103
QualifierC0004
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
30%
Improvement Value:$241,600
70%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,056+12.6%
2024$4,491+29.1%
2023$3,478+5.3%
2022$3,301+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,900

From:

To:

Sq Ft532DeedBook 9148, Page 5990Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960