Skip to content

304 Deal Lake Dr, Unit 33Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block3705
Lot7.306
QualifierC0033
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
30%
Improvement Value:$241,600
70%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,056+12.6%
2024$4,491+29.1%
2023$3,478+5.3%
2022$3,301+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft532DeedBook 9231, Page 9246Recorded6/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960