Skip to content

300 Deal Lake Dr, Unit 8Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block3705
Lot7.107
QualifierC0008
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
30%
Improvement Value:$282,900
70%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+12.6%
2024$5,259+34.6%
2023$3,909+5.3%
2022$3,711+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 9182, Page 5715Recorded8/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 8628, Page 1034

Property Built

Built

Year Built: 1960