Skip to content

302 Deal Lake Dr, Unit 20Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block3705
Lot7.203
QualifierC0020
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
30%
Improvement Value:$276,000
70%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+12.6%
2024$5,131+34.5%
2023$3,814+5.3%
2022$3,621+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft644DeedBook 9619, Page 4352Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft644DeedBook 9213, Page 3046Recorded2/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960