Skip to content

300 Deal Lake Dr, Unit 13Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block3705
Lot7.114
QualifierC0013
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
30%
Improvement Value:$306,400
70%
Total Assessment$437,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+12.6%
2024$5,697+44.6%
2023$3,939+5.3%
2022$3,739+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9548, Page 6904NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9330, Page 1570Recorded1/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960