Skip to content

1615 Park Avenue Unit 1fAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block3707
Lot2.10
QualifierC0106
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage961
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
30%
Improvement Value:$286,600
70%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+17.7%
2024$5,003+23.8%
2023$4,042+10.3%
2022$3,663+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft961DeedBook 9067, Page 4223Recorded6/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8785, Page 4397

Property Built

Built

Year Built: 1963