Skip to content

1615 Park Avenue Unit 3cAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block3707
Lot2.23
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage991
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,900
30%
Improvement Value:$328,700
70%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+17.7%
2024$5,739+29.2%
2023$4,443+10.3%
2022$4,027+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft991DeedBook 9119, Page 212NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 8128, Page 6853

Property Built

Built

Year Built: 1963