Skip to content

1034 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block401
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,874
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
28%
Improvement Value:$699,300
72%
Total Assessment$977,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,634-0.3%
2024$14,684+29.1%
2023$11,370+2.5%
2022$11,097+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 9692, Page 7436Recorded6/20/2024

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 9213, Page 4649Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8424, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1921