Skip to content

1000 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block401
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$949,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$949,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,809+45.5%
2024$9,489+29.2%
2023$7,342+3.6%
2022$7,088+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5939, Page 435