Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1202Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block4202
Lot2.09
QualifierC1202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
10%
Improvement Value:$1,102,400
90%
Total Assessment$1,224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,456+1128.2%
2024$1,503+11.0%
2023$1,354+0.3%
2022$1,350+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9175, Page 120NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded7/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$859,080
DeedBook 8637, Page 241