Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1511Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block4202
Lot5.03
QualifierC1511
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
10%
Improvement Value:$836,100
90%
Total Assessment$929,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,996+1026.0%
2024$1,243+11.0%
2023$1,120+0.3%
2022$1,117-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 9333, Page 6944NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded1/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$652,000
DeedBook 8724, Page 3399