Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1404Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block4202
Lot4.12
QualifierC1404
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,615
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
10%
Improvement Value:$1,068,600
90%
Total Assessment$1,187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,789+12.6%
2024$1,589+11.0%
2023$1,431+0.3%
2022$1,427-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 9189, Page 4599NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2009